Spadek

Wbrew pozorom często najtrudniejsze sprawy to nie sprawy karne czy rodzinne, ale spadkowe. Śmierć bliskiej osoby wiąże się nie tylko z uporządkowaniem swojego życia pod kątem emocjonalnym, ale również wywołuje wiele wątpliwości o charakterze prawnym, związanych na przykład z podziałem majątku bliskiej osoby pomiędzy spadkobierców.

 Niektóre postępowania, których przedmiotem jest spadek, toczą się dość szybko i sprawnie. W innych jednak okazuje się, że zapisy testamentu budzą wątpliwości, zakres i wartość majątku spadkowego jest sporna, a wydziedziczenie osoby uprawnionej do objęcia spadku wydaje się być niezasadne.

Pomoc profesjonalnego pełnomocnika wydaje się nieodzowna w sprawach takich jak:

  • Stwierdzenie nabycia spadku i jego dział.
  • Sporządzenie testamentu wolnego od wątpliwości.
  • Umowa dożywocia.
  • Przyjęcie spadku lub jego odrzucenie.
  • Wystąpienie do sądu rodzinnego o wyrażenie zgody na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego spadkobiercy.

Nadto, interes spadkobiercy ustawowego często pozostaje w sprzeczności z decyzją spadkodawcy o rozporządzeniu swoim majątkiem w drodze testamentu. Pojawiają się wtedy pytania: „Jak to możliwe? Przecież nie należał nawet do najbliższej rodziny zmarłego. A co ze mną? Czy cokolwiek mi w tej sytuacji przysługuje?”.

Co do zasady owszem, ponieważ ustawodawca przewidział dla Państwa instytucję zachowku mającego za zadanie chronić dobro najbliższych krewnych spadkodawcy, którzy byliby uprawnieni do objęcia spadku na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego. Co więcej, przewidziano szereg dodatkowych możliwości rozszerzenia tej ochrony, na przykład w przypadku osób trwale niezdolnych do pracy lub małoletnich.

A może jest zupełnie odwrotnie i to Państwo zostali wezwani do zapłaty zachowku i zastanawiają się Państwo, czy jest szansa na uchylenie się od obowiązku zapłaty?

We wszystkich tych sprawach służę pomocą w mojej kancelarii w Poznaniu i w jej filii w Rokietnicy.

Zapraszam do kontaktu